Moloz Atim Hizmeti

              Moloz atim servisi

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin yetkilendirdiği moloz atımı firmaları tarafından yapılmaktadır. Kamuoyunda genel olarak yanlış bir algı olarak yerleşen belediye moloz atımı hizmeti bu şekilde çalışmaktadır. Yani moloz taşıma işlemleri moloz atımı firmaları olarak yetkilendirilen firmalarca, yani taşeronlar aracılığıyla yapılmaktadır. İstanbulmolozatimi ve İstanbuldogannakliyat Limited Şirketi olarak verdiğimiz istanbul özel moloz atımı servisi ile tadilat ve kentsel dönüşüm nedeniyle ortaya çıkan moloz çöplerinizi toplayarak, İstanbul’da belediyelerin belirlemiş olduğu moloz döküm sahalarına döküyoruz.

Molozların moloz döküm sahaları dışındaki yerlere dökülmesi veya çöp konteynerlerine atılması çeşitli kanunlarca yasaklanmıştır. 2872 sayılı Çevre Kanuna göre kaçak moloz dökümü yapan şahıslara 50 bin 975 lira, tüzel kişilere ise 150 bin 975 lira para cezası verilmektedir. Ayrıca dökülen molozun döküldüğü yerden kaldırılarak döküm sahasına dökümüne kadar olan masraflar da misli ile ilgili kişi veya şirketten tahsil edilmektedir. Bu konuda Hürriyet gazetesinde çıkan “Moloz Ormanı” başlıklı kaçak moloz döküm haberini okumanızı tavsiye ediyoruz.

Moloz atımı nakliyesi için kullanılacak olan aracın büyüklüğü atılacak olan molozun miktarına göre değişir. Moloz atımı hizmeti almak için bizi aradığınızda size isterseniz moloz atımı dozeri, moloz nakliyesi için moloz kamyonu veya moloz kamyoneti gönderebiliriz. Kamyon gerektiren moloz atımı işlerinde genellikle iş makinesi olarak kepçe de gerekmektedir. Bu şekilde hem zamandan hem de eleman maliyetinden kâr edebilirsiniz. Ancak İstanbul’da ara sokak moloz atma işlemleri moloz miktarı ne olursa olsun kamyon ile yapılamamaktadır.

Bazı durumlarda ise moloz miktarı çok olsa ve kamyon gerekse de iş makinelerinin giremeyeceği yerler için yine insan gücüne ihtiyaç duyulabilir. Mesela İstanbul’da bir binanın beşinci katından çuvallı/çuvalsız moloz atımı ne kadar çok olursa olsun, iş makinelerinin gücünden yararlanamamaktadır. Bu gibi durumlarda moloz atımı için ihtiyaç duyduğunuz kadar elemanı ayarlayıp moloz atıklarınızı istediğiniz yerden alıp döküm sahalarına boşaltıyoruz.

İstanbul’un her ilçesine ve Marmara bölgesindeki diğer il ve ilçeler için moloz atım hizmetimiz vardır. Moloz hattımızı arayarak hizmet almak istediğiniz noktayı, elaman sayısını ve araç tipini bize bildirip moloz atıklarınızı aldırabilirsiniz.

İstanbul moloz atımı istatistikleri

moloz atımı istatistiği grafiği

Yapılan araştırmalara göre İstanbul’da moloz atımı yoğunluğu mevsimsel olarak değişiklikler göstermektedir. Bunu Türkiye’nin her ilinde olduğu gibi İstanbul moloz atımı istatistikleri grafiğinde de görebilmekteyiz. Yapılan araştırmalara göre yaz mevsiminde ev kiralama, tadilat ve kentsel dönüşüm hız kazanmaktadır. Bu duruma bağlı olarak da yazın ortaya çıkan moloz yığınları kış mevsimine göre tam dört kat daha fazla olduğu ortaya konmuştur. Grafiğe baktığımızda kış mevsiminde %25 olan moloz atımı oranının ilk bahar, yaz ve sonbahar mevsimleri moloz atımına göre artışı gösterilmektedir. Yaz mevsiminde moloz atımı istatistiği artış gösterdiği için moloz hattımızı arayarak mutlaka randevu almanız gerekmektedir